Hogy ne nézz teljesen hülyén, ha bloggerekkel kell beszélgetned. Hogy valaki fel merje tenni helyetted a legegyszerűbb kérdéseket. Hogy tudd, mi a téma. Ez itt a technofóbok kiskátéja, a Blog.hu Szájbarágó, ami majdnem olyan, mint az Index Szájbarágó.
Mi a túró az a frontend?
A frontend a szoftvernek az a része, ami kapcsolatba kerül a felhasználóval, összeköti őt a backenddel (ami a mélyben dolgozik, a júzertől távol). Ez persze egyrészt pongyola, másrészt a blog.hu esetében nem pont ezt értjük frontend alatt. A mi esetünkben a frontend a blogok megjelenítését és a normál felhasználói inputok feldolgozását (pl. kommentek) végzi, de nem értjük bele pl. az admin felületet, pedig az a definíció szerint a blogger típusú júzerek frontendje. Beleértjük viszont a rendszer több olyan alapelemét, ami klasszikusan inkább a backendhez tartozik.
A túró ugyanakkor az a tejtermék, melyet ugy nyerünk, hogy a magától megaludt vagy ojtó segélyével megaltatott tejet ritkásan szőtt vászonzacskóba öntvén, a savót ki hagyjuk belőle csurogni. A zacskóban visszamaradó gömböt gomolyának mondjuk. (Pallas)
Ettől nem lettem sokkal okosabb.
Fogalmazzunk úgy, hogy a blog.hu-nak három része van: egy adatkezelő és üzleti logikai réteg a mélyben (nevezzük ezt magnak), egy adminfelület, amin keresztül a blogger piszkálja a magot, és egy megjelenítő réteg, ami a mag alapján legenerálja a blog.hu oldalait az olvasóknak. Ez utóbbi és a mag nagy része került újraírásra.
Miért kell lecserélni? Nem jó a régi?
A blog.hu egy öreg rendszer, a webes szoftvereknél pedig nagyobb az évszorzó, mint a kutyáknál. A blog.hu fejlesztése 2005-ben kezdődött, egy akkor már létező rendszer átíárásával. Ez a rendszer ma már elavult, legalábbis nem felel meg a mi céljainknak. Elsősorban azért, mert nem skálázható, másodsorban azért, mert nehezen bővíthető.
Mit jelent az, hogy nem skálázható? Nem lehet egy gyorsabb gépet venni alá?
Egy kétszer olyan gyors gép ára nem duplája, hanem többszöröse egy egyszeres sebességű gépnek, és nem is kapható bármilyen gyors gép. A skálázhatóság itt azt jelenti, hogy a frontendet több gép is képes legyen futtatni elosztva egymás között a terhelést - egy új gépet egyszerűbb beállítani, mint a meglévőt gyorsabbra cserélni. A régi rendszer sajnos csak egy gépen tudott futni, ez volt a baj.
Miért pont most jöttetek rá, hogy nem jó a régi?
Ezt már régen tudtuk, de elég nagy meló újraírni a frontendet, nehéz volt időt találni neki. A blog.hu-nak nincs végtelen fejlesztője, viszont a lehetséges és igényelt új funkciók száma majdnem az, funkciókban sokat fejlődtünk az elmúlt években, muszáj volt. Sokáig megpróbáltuk optimalizálásokkal, konfigurálásokkal javítani a teljesítményt, de a folyamatos növekedés miatt - aminek egyébként persze örülünk - tavaly ez a kérdés már nagyon égetővé vált, így nekiálltunk az újratervezésnek.
Egy évig készült az új frontend?
Igen, bár ez nem tisztán egy év, hiszen közben a blog.hu normál fejlesztései is haladtak, nem beszélve a szupportról. Szóval a frontend sokáig ilyen maradékidőkben készült. Ez év elején kezdtünk el komolyabb erőforrásokat elkülöníteni, magyarul dedikálni a fejlesztéshez.
Ennek a baromi hosszú projektnek az eredménye akkor a felhasználók számára végülis észrevehetetlen?
Jó esetben igen, illetve az persze egy észrevehető javulás, hogy kevesebbet lassul be, hal meg illetve mutat sünt a blog.hu.
Szóval az új frontend mindössze ezt a skálázhatóságdolgot tudja?
Nemcsak ezt, pl. az okosabb felépítésnek, hatékonyabb adatkezelésnek köszönhetőn eleve gyorsabban szolgálja ki az oldalakat, mint a régi.
Tehát skálázható és gyorsabb és kész?
Nagyon fontos szempont az is, hogy az újratervezett architektúra sokkal átláthatóbb, mint a régi.
Skálázhatóság, gyorsaság, átlátható kód, ennyi lenne az új frontend?
Igen, plusz sokkal egyszerűbb lett a bővíthetőség, sok olyan új funkciót tudunk most megcsinálni, amit a régivel nagy szívás lett volna.
Tehát az új frontend, amin egy évig dolgoztatok, összesen csak a skálázhatóságot, gyorsaságot, átlátható kódot és a bővíthetőséget tudja?
Igen, de tegyük hozzá, hogy az elosztott működés miatt a rendszer sokkal megbízhatóbb is lett - ha valamelyik géppel baj van, nem állunk meg rögtön, ha pedig ki akarjuk cserélni, egyszerűen - leállás nélkül - kivesszük és berakunk egy másikat.
És mit ad nekünk az új frontend a skálázhatóságon, gyorsaságon, átlátható kódon, bővíthetőségen és megbízhatóságon kívül?
Jobb közérzetet. Boldogabb, gondtalan fejlesztőkkel egyszerűbb lesz nekiesni ősszel a következő nagy projektnek, az adminfelület átírásának.
Elég a demagógiából, mikor lesz készen az új frontend?
Már teszteljük, hamarosan élesedik, napok kérdése. (Kopp, kopp.)
Kell valamit tennem, hogy a blogom az új frontendet használja?
Nem, de ha akarsz nekünk segíteni a tesztidőszakban, vagy csak ki akarod próbálni, már most megteheted: egyszerűen a blog.hu helyett nublog.hu domain alatt nézd meg a blogodat (pl. szevasztok.nublog.hu). Erről több infót itt találsz.
Ez most komoly, hogy ezentúl nublog.hu alatt lesz a blogom blog.hu helyett?
Dehogy, ez csak a tesztverzió domainje, ha minden jól megy, és úgy döntünk, eljött az élesítés ideje, az új rendszer természetesen a blog.hu címről érhető majd el, a megszokott címekkel.
Utolsó kommentek